Zasady żywienia koni

Zasady żywienia koni

Konie to duże zwierzęta, narażone na wysiłek. Niezależnie od tego czy koń wykorzystywany jest w gospodarstwie domowym czy np.: w woltyżerce trzeba dostarczyć jego organizmowi odpowiednią ilość jedzenia, aby mógł pozyskać energię. Jednak jakie są zasady żywienia konia?

Woda

Woda to podstawowy budulec większości organizmów, nic więc dziwnego, że koń również potrzebuje jej w dużych ilościach. Ciekawym jest fakt, że koniowi wodę powinniśmy podawać przed posiłkiem, by nadtrawione jedzenie nie zostało wypłukane. Latem dostarczajmy koniowi wody częściej, gdyż wypaca on również większą część dostarczanej wody. Dodatkowo jeżeli karmimy konia ziarnem, nie powinniśmy poić go wcześniej niż po upływie dwóch godzin.

Pasza

Koń powinien zjadać minimum 1-2 kg siana na 100 kg masy ciała. Ta ilość zapewni mu zdrowie i siłę do pracy. Jednak oprócz siana koń powinien jeść również tzw. paszę treściwą czyli zboża. Najbardziej popularnym zbożem podawanym koniom jest owies. Zboże to zapewnia optymalną ilość węglowodanów. Białko dostarczane jest w postaci zielonki. Jednak z tą formą żywienia nie należy przesadzać. Może ona powodować nadmierne pocenie tym samym wzrost łaknienia. Odpowiednie pasze dla koni kupisz w tym miejscu: http://healthyhorse.pl/152-pasze-dla-koni.

Ilość posiłków

Koń w stosunku do swojej wielkości ma mały żołądek. Ma on też charakterystyczny kształt. Powinniśmy więc dawać koniowi małe porcje jedzenia za to często. Zaleganie jedzenia w żołądku ma negatywny wpływ na zdrowie konia.

Monotonnie

Konie nie lubią zmian, dlatego powinniśmy podawać im możliwie taką samą ilość paszy. Pamiętajmy, że różne pasze mają różne objętości, zadbajmy więc o zgodność kilogramową. Mało tego posiłki powinny podawane być każdego dnia o zbliżonych godzinach. Ureguluje to układ trawienny naszego zwierzęcia.

Jakość

Pasza dla konia nie może być zepsuta, spleśniała czy uszkodzona w jakikolwiek sposób. Konie to zwierzęta wymagające, dlatego podawajmy im paszę najwyższej jakości. Każde odstępstwa od normy powodować mogą kolkę lub inne problemy zdrowotne.

Kiedy karmić?

Konia nie powinno karmić się od razu po wysiłku tj. od razu po powrocie z pola, przejażdżki czy zawodów. Koń jest wtedy zmęczony i oddycha głęboko, pełny żołądek natomiast uciska na płuca zakłócając swobodny przepływ tlenu. Podczas wysiłku krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Dlatego po pracy nie byłaby ona skupiona na układzie trawiennym, co mogłoby powodować problemy z trawieniem, a także kolkę. Jeżeli karmisz konia przed treningiem zrób to najlepiej ok. 3 godziny przed.

Dodatkowe informacje

Przestrzegaj terminu odrobaczania! To zapewni koniowi zdrowy układ trawienny i pozwoli bez problemu przyswajać odpowiednie składniki odżywcze.

Koń to duże zwierzę o wysokich wymaganiach i specyficznej budowie żołądka. Zadbajmy o prawidłowe odżywianie naszego zwierzęcia. Da mu to komfort, dzięki któremu wyglądać będzie pięknie i stanie się naszą chlubą. Karmiąc go pamiętajmy, że jest to też moment, który zacieśnia nasze relacje ze zwierzęciem. Czuje on wdzięczność za pielęgnacje, jednocześnie pragnie spędzać z nami coraz więcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *