Szylkretowe koty

szylkretowe koty

Koty to obok psów najpopularniejsze zwierzęta domowe. Mimo, iż lubią chodzić własnymi ścieżkami uwielbiamy je głaskać, przytulać i słuchać mruczenia. Oczywiście do czasu, kiedy kot nie zacznie szaleńczo skakać, w celu rozładowania swoich zdawać by się mogło niekończących się pokładów energii.
Wśród miłości jaką zalewamy wszystkie koty nie może jednak zabraknąć pytania: Który kot jest najpiękniejszy? Dla kociarzy odpowiedzi są dwie: mój lub każdy jest piękny. Wiele osób uważa, że najpiękniejsze koty to te szylkretowe. Co właściwie oznacza te termin?

Szylkretowe czyli jakie?

Szylkret to profesjonalne określenie koloru sierści kota, występuje w różnych odmianach. Najbardziej popularne to umaszczenie z przeplatających się ciapek koloru czarnego i rudego w Anglii określane mianem tortie, bądź czarnego, rudego i białego określane jako calico. Istnieje jednak znacznie więcej odmian tego koloru np.: szylkrety jasne, ciemne, gładkie lub prążkowane.

Tricolor to samo co szylkret?

Tricolor jest to nazwa potoczna szylkretu. Nie jest używana przez fenologów, czyli znawców kotów. Została stworzona na wzór angielskiej nazwy calico. Jednak pełna, fachowa nazwa określana jest jako szylkret z białym.

Pochodzenie nazwy

Skąd słowo szylkret? Pochodzi ono od niemieckiego Schildkote oznaczającego żółwia. Zastanawiacie się pewnie cóż wspólnego może mieć zabarwienie kota z żółwiem. Otóż ze skorupy żółwia wytwarzano masę szylkretową, z niej natomiast produkowało się różnego rodzaju ozdoby np.: broszki. Masa ta kolorystycznie przypominała zabarwienie kota. Stąd też nazwa sierści.

Genotyp szylkreta

Skąd bierze się tak charakterystyczne zabarwienie? Ciekawy jest fakt, że zabarwienie to występuje przede wszystkim u samiczek, gdyż gen O warunkujący kolor rudy znajduje się na chromosomie płciowym X. Gdy połączy się gen O (orange) z genem niemającym tego zabarwienia, czyli non orange powstają łatki, Aby uzyskać czarno-złoto-rude łatwy gen O powinien znajdować się na dwóch chromosomach X. Występowanie umaszczenia szylkretowego u samców nie jest jednak niemożliwe. Zdarza się tak, gdy w genotypie występują dwa chromosomy X i jeden Y. Jest to jednak rzadki sytuacja, tylko 1 na 3 tysiące samców ma szylkretowe umaszczenie, dodatkowo koty te często są bezpłodne.

Potomstwo

Jednak kocice tego umaszczenia są bardzo pożądane przez hodowców z racji różnorodności potomstwa wydawanego na świat. Kociak urodzony z szylkretowej kotki może być zarówno rudy, czarny jak i szylkretowy. Dodatkowo u kotów szylkretowych rozkład plamek nigdy się nie powtarza. Każdy kot jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju.
Koty te wyróżnia nie tylko piękne, oryginalne umaszczenie ale też temperamentny charakter. Są to niezwykle ruchliwe, nieprzewidywalne kociaki. Potrafią zwracać na siebie uwagę i są obrażalskie gdy nie mogą dać upustu swojej energii. Jeżeli marzymy o zadziornym, szalonym kocie prosto ze śmiesznych filmików youtubowych szylkretowe koty to strzał w dziesiątkę. Z nimi nie da się nudzić.

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, iż w Japonii szylkretowe koty uważane są za zwierzęta przynoszące szczęście.
Jak widzimy szylkretowe koty to niezwykłe zwierzęta. Jeżeli zdecydujemy się na adoptowanie takiego zwierzaka na pewno nie będziemy się nudzić. Musimy jednak pamiętać, aby zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu . Sierść tych kotów nie potrzebuje specjalnej opieki, jednak, jak w przypadku każdego zwierzęcia pamiętać trzeba o odpowiednim odżywianiu, by dostarczane witaminy mogły upiększać naszego pupila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *