Ragdoll – puchaty kot z przyjaznym usposobieniem

Jest mięciutki, puchaty, uwielbia swoich właścicieli i kiepsko znosi samotność – koty rasy ragdoll, choć cieszą się dużą popularnością, wymagają sporo od swoich właścicieli. Dlatego też zanim zdecydujemy się na efektownego ragdolla, warto zapoznać się z charakterystyką rasy i upewnić, czy na pewno ten kot będzie dla nas towarzyszem idealnym.

Koty rasy ragdoll mają bardzo charakterystyczny wygląd, który łączy w sobie cechy kotów perskich i birmańskich. Bo właśnie z tych dwóch ras ragdolle zostały wyhodowane w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich hodowlę zapoczątkowała miłośniczka czarnych kotów perskich, która reklamowała ragdolle jako koty nie tylko piękne i efektowne, ale również bardzo wytrzymałe, odporne na ból i przeciwności losu. Warto jednak tu wspomnieć, że ragdolle raczej nie muszą znosić życia w ciężkich warunkach – jak większość kotów rasowych, za które trzeba zapłacić całkiem sporą sumę, trafiają raczej do domów, w których są kochane, pielęgnowane i uwielbiane. A kocha się je nie tylko za wyjątkowy wygląd puchatek kulki, ale przede wszystkim za bardzo przyjazny, miły charakter.

Silne przywiązanie do opiekunów

Dostojny wygląd ragdolli w dużym stopniu przekłada się na ich zachowanie. Są bardzo spokojne, nieco dystyngowane, poruszają się z elegancja i gracją. Czasem bywają wręcz flegmatyczne, co dotyczy szczególnie starszych osobników. Koty tej rasy nie biegają po meblach i nie za dobrze czują się na dużych wysokościach. Wolą zdecydowanie spanie na kanapie spacerowanie po podłodze. Są bardzo zrównoważone i przyjacielskie, a jednocześnie bardzo przywiązują się do opiekunów. Choć w przypadku większości kotów pokutuje przekonanie, że bardziej przywiązują się do miejsca, niż do ludzi, ragdolle zdecydowanie przeczą tej teorii. Uwielbiają swoich właścicieli i nieustannie poszukują z nimi kontaktu. Nie są samotnikami i wolą spać na ludzkich kolanach niż na nawet najbardziej wygodnych kanapach. Czasem wręcz zachowują się jak psy i chodzą za swoimi opiekunami krok w krok, co jakiś czas dając znać o sobie cichym miauknięciem. Nie są jednak przy tym natrętne, spokojnie domagają się swojej porcji dobrego jedzenia i czułości.

Spokojny, cierpliwy i opanowany

Koty rasy ragdoll są nie tylko spokojne i zrównoważone, ale również bezkonfliktowe. Nie są egoistami i nie wymagają na własność ani opiekuna, ani terytorium. Doskonale czują się w domach, gdzie są już inne koty, psy lub inne zwierzęta. Lubią się bawić i zamiłowanie do biegania za piłeczką czy skakania za sznurkiem nie mija im z wiekiem. Wiele ragdolli do późnej starości zachowuje się jak wieczne kociaki. Koty tej rasy doskonale sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Są odporne na dziecięce rączki, nawet najbardziej wymyślne zabawy nie powodują, że wyprowadzi się je z równowagi i będą zmuszone użyć pazurków. Ragdolle mogą być też doskonałymi towarzyszami osób starszych.

W objęciach opiekuna staje się bezwładny

Nazwa ragdoll w języku angielskim oznacza „szmaciana lalka” i wzięła się od charakterystycznego zachowania tych kotów. Gdy weźmiemy je na ręce, wcale się nie bronią i bezwładnie zwisają. Są spokojne nawet przy mocno zmieniających się warunkach otoczenia. Choć ragdolle są typowymi domatorami, chętnie spędzają czas na zewnątrz. Zdecydowanie jednak wolą wylegiwać się gdzieś na słońcu niż zwiedzać nieznane zakamarki domu czy podwórka. Korty tej rasy można też bez problemu nauczyć chodzenia na smyczy – nie bronią się przed szelkami i pod tym względem zachowują się podobnie do psów. Cechy, które są wielkimi zaletami ragdolli mogą być jednocześnie niedogodnością dla osób, które poszukują miłego i towarzyskiego czworonożnego przyjaciela. Ragdolle bardzo źle znoszą samotność i niezbyt dobrze się czują zostawione na cały dzień w czterech ścianach. Osoby, które bardzo dużo czasu spędzają poza domem i nie są w stanie poświęcić swoim pupilom zbyt wiele czasu, powinny zdecydowanie rozważyć inną rasę kotów.

Zdrowie pielęgnacja ragdolli

Koty rasy ragdoll uznawane są za dosyć chorowite ze względu przede wszystkim na niewielka pulę genów, z jakiej się wywodzą. Ragdolle częściej niż inne rasy kotów mają problemy z nerkami i układem moczowym, a także dolegliwości sercowe. Aby uniknąć lub opóźnić powstawanie wielu chorób, kot powinien raz w roku być przebadany pod kątem najczęstszych problemów zdrowotnych. Duży wpływ na zdrowotność ragdolli ma również ich żywienie. Koty należy karmić wysokojakościową karmą gotową lub tez postawić na żywienie naturalne typu BARF, które oparte jest przede wszystkim na wysokiej jakości mięsie. Przy karmieniu kotów warto zwracać uwagę na ilość podawanego pożywienia – ragdolle mają skłonności do tycia, a nadwaga może być przyczyną dodatkowych dolegliwości zdrowotnych.

Pielęgnacja ragdolli nie jest trudna, choć z pozoru może się tak wydawać ze względu na okazałe futro. Jest one jednak łatwe w wyczesywaniu i pielęgnowaniu. Szczególnie warto zwracać uwagę na strefę za uszami – w tym miejscu kocie włosy mogą się mocno kołtunić czy filcować, dlatego też trzeba te partie wyczesywać często. Pozostałe futro wystarczy wyczesać raz w tygodniu, resztę pielęgnacji kot załatwi samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *