Owczarek niemiecki

Albo Ty wyszkolisz owczarka albo… no cóż – on Ciebie. Takie to już są te śliczne psiska, których rasę stworzył kapitan Max von Stephanitz ok. 1900 r. Jak bardzo udało mu się stworzyć ulepszenie przodków, dzięki którym nadaje się on zarówno do wypasania owiec, jak i do ochrony ludzi i majątku? Przeczytajcie sami, a dowiecie się czemu służby ratowniczo-tropiące wykorzystują właśnie te psy do współpracy.

Owczarek niemiecki jest psem, któremu należy poświęcać bardzo dużo uwagi w okresie szczenięctwa i młodości, a później stale przypominać tresurę. Właściciele muszą mieć silne charaktery, dużo czasu i energii na wychowywanie psa. Nie oznacza to jednak, że mają być wobec niego brutalni, ponieważ złe nawyki spowodują takie same u czworonożnego przyjaciela.

Odpowiednio wyszkolony owczarek niemiecki będzie nie tylko świetnym przyjacielem rodziny, ale również nieopisanym strażnikiem mienia. A można wykorzystywać go do wielu prac, nawet domowych, których oczywiście musimy go najpierw nauczyć.

Ważne, aby pamiętać, że dzieci nie powinny pozostawać wyłącznie pod jego opieką same i wówczas próbować wydawać mu poleceń, ze względów ostrożności. Psisko bowiem ma niemałe rozmiary i niejedna zabawa może zakończyć się niefortunnym wypadkiem. Nie oznacza to, że nie sprawdza się jako pies obronny, wręcz przeciwnie. Należy jedynie wziąć pod uwagę rozwagę dzieci, o ile takie zestawienie słów wchodzi w ogóle w rachubę.

Stado czy policja?

Jeden człon owczarka z drzewa genealogicznego był w przeszłości strażnikiem stada, a także strażnikiem mienia. Inne człony, skrzyżowane miały natomiast dać owczarkowi umiejętności obrony ludzi oraz wszechstronnej nauki, co zresztą odniosło sukces. Owczarek niemiecki bowiem sprawdza się:

 1. Przy wypasie stad owiec,
 2. Jako pies meldunkowy,
 3. Przy wykrywaniu narkotyków,
 4. Przy wykrywaniu materiałów wybuchowych czy łatwopalnych,
 5. Do odszukiwania zaginionych ludzi,
 6. Do odnajdywania uwięzionych np. pod gruzami zawaliska ludzi,
 7. Do ratowania ludzi topiących się,
 8. Jako przewodnik dla niewidomych,
 9. Jako pomocnik osób niepełnosprawnych.

Można wyczytać, że psy te wśród wielu szkoleń i treningów przyczyniających się do zwiększenia komfortu ludzi, uprawiają również ,,dla siebie”:

 • Agility (pokonywanie przeszkód na komendy przewodnika),
 • Canicross (bieganie z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem),
 • Mondioring, tropienie sportowe,
 • Flyball (psie sztafety),
 • Czy obedience (sport wystawowy).

Pielęgnacja psiska

Owczarek niemiecki nie jest uciążliwy dla właścicieli pod względem pielęgnacyjnym. Jedynym utrudnieniem jest silne linienie, podczas którego należy go często wyczesywać dla własnego komfortu. Z wyczesywaniem to jest właściwie tak, że narzędziem staje się ręka, ponieważ sierść zbija się w kłęby, które zwyczajnie zdejmujemy z psa. Dzieje się to niestety aż 2 razy do roku: wiosną i jesienią.

Ponadto, tak jak u każdego psa, należy sprawdzać uzębienie, uszy, kamień nazębny oraz skracać pazury, ale tylko wtedy kiedy nie ścierają się podczas pracy czy innego wysiłku.

Jeśli chcemy owczarka wystawić, wystarczy kąpieli i odpowiednie wyczesanie dzień wcześniej. Co innego jeśli chodzi o tresurę – ta jest już zabiegiem długoterminowym i odpowiednio wcześniejszym przed wystawowymi występami.

Wady:

 • Mają wrażliwą skórę, ponieważ znacznie wyższe niż normalne u psów pH sprawia, że silniej namnażają się bakterie,
 • Koniecznie należy wspomagać go odpowiednią dietą, ze względu na aktywność, która nie zawsze idzie z wytrzymałością układu odpornościowego,
 • Wymaga dużo ruchu i umysłowych ćwiczeń,
 • Zbyt często i intensywnie obciążany może mieć problemy z zapaleniami stawów,
 • Często choruje również na zapalenie spojówek czy uszu, rzadziej na enostozę czy niedoczynność tarczycy oraz nowotwory,
 • Piętą Achillesową jest układ pokarmowy, który zbyt mały do takiego dużego psiaka, dlatego stosowanie odpowiedniej diety jest bardzo ważne,
 • Jeśli nie poświęcimy odpowiedniej ilości czasu na jego wychowanie może rozwijać złe zachowania, a nawet być bardzo niebezpieczny, nerwowy, nadpobudliwy.

Zalety:

 • Wszechstronne wykorzystanie psa,
 • Pewność siebie i posłuszeństwo, wymagające jednak odpowiedniej tresury,
 • Nadaje się do życia z rodziną,
 • Jest bardzo wytrzymały na przeciążenia (które mogą się później odbić na jego zdrowiu),
 • Jest bardzo pracowity,
 • Instynkt pozwala wykorzystywać go do skomplikowanych zadań,
 • Dobrze znosi niskie temperatury i radzi sobie podczas upałów,
 • Ma niespożytą energię, dlatego jest świetnym kompanem dla sportowców i wszelkich osób, lubiących czynnie spędzać czas.

Porównując wady i zalety można zauważyć przechylającą się wartościowo szalę na rzecz zalet, więc jeśli mamy odpowiedni charakter i motywację do pracy z tym wszechstronnym psiskiem, to nie zastanawiajmy się, a system alarmowy, który często jest zawodny, będzie nam zupełnie zbędny. Jeśli natomiast usłyszymy, ze jest to po prostu głupi i leniwy pies, to dobrze przypatrzmy się właścicielowi… a odpowiedź sami znajdziemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *