Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Moda na rasy psów z zmienia się z biegiem czasu podobnie, jak w przypadku trendów w innych dziedzinach życia. Kilkanaście lat temu w parkach czy na osiedlach można widać było wiele ras psów, które dziś są bardzo mało popularne. I odwrotnie – w ostatnich latach jest prawdziwy boom na rasy, na które jest swoista moda. Czasem wręcz osoby, które chcą mieć psa, nie kierują się przy wyborze charakterystyką rasy czy konkretnymi jej potrzebami, a faktem, że pies jest po prostu bardzo popularny. Nie zawsze jednak jest to dobry pomysł.

Ras psów jest całe mnóstwo, różnią się one nie tylko wyglądem, ale również usposobieniem, cechami charakteru oraz potrzebami. Psy, które z pozoru wydają się łatwe w wychowaniu i prowadzeniu, w rzeczywistości okazują się bardzo skomplikowane. Wiele jest też ras, które tylko z pozoru wydają się trudne czy wręcz niebezpieczne. Bardzo często, zupełnie niewłaściwie, łączymy charakter psa z jego wielkością, co również może przynieść sporo rozczarowań. Duże psy bywają łagodne jak baranki, a najmniejsze rasy potrafią być hałaśliwe, agresywne i mocno uprzykrzyć codzienne życie. Jakie psy są obecnie najpopularniejsze w Polsce? I dlaczego tak chętnie właśnie wybieramy te rasy, podczas gdy inne są rzadko spotykane?

Owczarki niemieckie i labradory

Najpopularniejszą rasą psów w Polsce, choć jest to zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co widzimy na ulicach, jest owczarek niemiecki. To pies, który doskonale sprawdza się zarówno w domu z dziećmi, jak i w przypadku młodych, aktywnych osób. Owczarek niemiecki jest łagodny, pewny siebie, spokojny, pod warunkiem, że nie będzie prowokowany do zachowań agresywnych. Doskonale sprawdza się jako pies przewodnik i tropiciel, nic więc dziwnego, że na co dzień wykorzystuje się go do pracy w różnych służbach.

Niemal równie popularny, co owczarek niemiecki jest sympatyczny i łagodny labrador. Jest on chętnie wybierany nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. To pies bardzo radosny, energiczny, przyjaźnie nastawiony do całego świata. Jeśli jest właściwie prowadzony, nie wykazuje żadnych zachowań agresywnych. Do tego jest bardzo inteligentny, szybko się uczy i dosyć łatwo jest go wyszkolić. Labradory chętnie wybierają rodziny z dziećmi, gdyż dla maluchów są to psy idealne.

Niewielkie psy maskotki

Z mniejszych ras najpopularniejszym od co najmniej kilkunastu lat psem w Polsce jest niewielki york, a dokładniej yorkshire terier. Osoby, które decydują się na yorka, często jednak zapominają, że nie jest to sympatyczna maskotka, tylko pies, który wykazuje cechy charakteru wszystkich innych terierów – bywa uparty, potrzebuje dużo ruchu i jest przy tym dsyć uparty, zadziorny głośny. Yorki bardzo mocno przywiązują się do opiekunów i chętnie towarzyszą im nie tylko na spacerach, ale również wszędzie, gdzie wybiera się ich pan. Ze względu na niewielkie gabaryty, pieski te doskonale czują się zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach w bloku.

Spośród niewielkich piesków, w Polsce z roku na rok coraz bardziej popularne stają się buldożki francuskie. Są one nieduże, mają przyjazny wyraz pyska, a przy tym łagodne i miłe usposobienie. Buldożki francuskie to małe leniuszki, które nie za bardzo lubią długie spacery i aktywność fizyczną. Jeśli więc potrzebujemy towarzysza do biegania po lesie, buldożek zdecydowanie nie będzie dobrym kompanem. Świetnie natomiast odnajduje się w domach z dziećmi, lubi zabawy i szybko się uczy.

Psy typowo rodzinne

Nieco nową rasą w naszym kraju, która również jest chętnie wybierana przez psiarzy, jest berneński pies pasterski. Choć wygląda dosyć potężnie i na pierwszy rzut oka może budzić niepokój, w rzeczywistości jest to pies o bardzo łagodnym nastawieniu, który lub cały świat. Ze względu na bardzo miły charakter doskonale sprawdza się w domach z małymi dziećmi, ale nie tylko. Jego duże gabaryty, inteligencja, czujność i ruchliwość sprawiają, że może być bardzo dobrym psem stróżującym. Nie musi nawet szczekać czy zachowywać agresywnie, potencjalnych intruzów bez problemu odstraszy samym wyglądem.

Równie prorodzinnym i łagodnym psem, co berneński pies pasterski, jest golden retriever, który często bywa mylony z labradorem. W Polsce od kilkunastu lat rasa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem. Goldeny są bardzo łagodne, doskonale współpracują z człowiekiem, szybko się uczą, a przy tym są posłuszne i bardzo łatwe do ułożenia. Bardzo dobrze sprawdzą się jako pierwsze psy u osób, które nie mają dużego doświadczenia w zajmowaniu się tymi czworonogami. Nie potrzebują doświadczonych przewodników ani dużej stanowczości. Idealnie sprawdzają się jako towarzysze w domach, gdzie jest sporo dzieci, a więc i osób do ciekawej zabawy. Bardzo często wykorzystywane są również jako psy asystujące dla osób niepełnosprawnych , a także w dogoterapii. Doskonale wpisują się w powiedzenie, że psy łagodzą obyczaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *