Labrador długowłosy

Labrador retriever – piękne psisko, które niejednokrotnie jest porównywane albo co gorsza mylone z golden retrieverem. Nic jednak dziwnego, bo faktycznie wyglądają jak bracia, z tą jednak na pierwszy rzut oka różnicą, że labrador jest jakby młodszym (bo mniejszym) bratem goldena nieostrzyżonego. Poznajmy ich charaktery i poszukajmy różnic, aby w przyszłości nie dać się oszukać i pogubić.

Przede wszystkim podobieństwa

Obie rasy są niezwykle łagodne i przyjazne dla ludzi, ale pamiętajmy, że każda z ras wymaga silnej socjalizacji i tylko ta może przynieść takie efekty. Inaczej, jak każdy pies, mogą przejawiać agresję i chęć władania nad rzeczami, szczególnie zabawkami i jedzeniem. Stąd źle wychowywane psiaki mogą zagrażać również dzieciom, dlatego nie liczmy na: „a taki łagodny miał być”.

Dobre wychowanie przełoży się jednak na prawdziwych bliskich rodziny, oddanych obrońców i stróżów majątku. Szczególne oddanie widać przy dzieciach, dlatego nie powinny być trzymane od nich osobno (choć ponownie należy podkreślić, tylko jeśli są właściwie wychowywane od szczeniaka).

Obie rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą, ale nie są to psy kanapowe i zmarnują się nie otrzymując odpowiedniej dawki ruchu. Dlatego często są wykorzystywane jako:

 • Tropiciele,
 • Terapeuci,
 • Ratownicy,
 • Pomoc dla ludzi niepełnosprawnych,
 • Pomoc dla celników,
 • Psy rodzinne.

Zarówno goldeny, jak i labradory nie znosza podniesionego głosu, więc wychowywanie opiera się raczej na pozytywnych bodźcach.

Pielęgnacja

Tak naprawdę jest ona bardzo podobna, tylko golden wymaga poświęcenia większej uwagi sierści. Na szczęście obie rasy lubią kąpiele, dlatego nie ma problemu z utrzymaniem ich czystości. Same jeśli maja okazję się zmoczyć nie odpuszczą jej.

Karmienie nie jest problemowe, jednak ważna jest dodatkowa suplementacja w młodym wieku, kiedy obie rasy szybko rosną i aby ich grube kości były odpowiednio mocne, koniecznie należy wzbogacać dietę o potas i wapń.

Różnice:

 • Labrador jest bardziej masywny i niższy, golden smuklejszy i wyższy,
 • Labrador ma krótką sierść, twardą w dotyku i nie przepuszczającą wilgoci, golden natomiast ma sierść miękką.
 • Labrador choć wydawać by się to mogło dziwne bardziej gubi sierść, podczas gdy z goldenem nie ma aż takiego problemu.Dodatkowo pomimo linienia łatwo jest posprzątać miękkie włoski goldena, które nie trudno zwyczajnie wciągnąć w odkurzacz. Gruba sierść labradora potrafi zamienić mieszkanie w jedną wielką zasierszczoną budę. Aby do tego nie dopuścić konieczne jest wyczesywanie go co najmniej raz w tygodniu, a podczas linienia prawie codziennie.
 • Labradory zdają się być znacznie trudniejsze do ułożenia niż goldeny, które wrodzone mają bycie delikatnym, co sprawia, że są również dużo bardziej podatne na depresję, kiedy są źle traktowane przez właścicieli.
 • Goldeny dużo szybciej uczą się nowych komend, przez co całe wychowanie przebiega zdecydowanie krócej niż u labradorów.
 • Labradory łatwiej się przyzwyczajają do mieszkania w blokowisku, podczas gdy goldeny potrzebują większej przestrzeni np. podwórkowej.
 • Labradorów można używać jako dobrych stróżów, goldeny natomiast niemal zupełnie się do tego nie nadają.
 • Labradory mają silniejsze charaktery i są bardziej uparte niż goldeny.
 • Nieprawidłowo wychowywany labrador może być agresywny, natomiast źle wychowywany golden będzie bardziej lękliwy.
 • Labradory występują w kolorach biszkoptu, czekolady i czerni, goldeny natomiast są kremowo złote.

Obie rasy są bardzo polecane dla rodzin, w których dzieci nie wyobrażają sobie uzupełnienia rodziny bez psa. Są bardzo współczujące i oddane. Dzięki swojemu usposobieniu nadają się dla dzieci zdrowych i chorych, przy których okażą swoją niesamowitą cierpliwość.

Labrador i Golden są najpopularniejszymi rasami obecnie w Polsce, dlatego też ich zakup nie jest bardzo dużym wydatkiem. Zanim jednak go dokonamy zastanówmy się czy mamy wystarczająco dużo czasu, na poświęcenie go wychowaniu nowego członka rodziny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *