Kot tonkijski – połączenie syjama i kota burmańskiego

Jeśli poszukujesz rasowego kota, który nie będzie zbyt wymagający, a jednocześnie stanie się wyjątkowym ulubieńcem wszystkich domowników, dowiedz się więcej o kocie tonkijskim. Ta wyjątkowa rasa cechuje się nie tylko ciekawym wyglądem, ale również bardzo przyjaznym usposobieniem i całkowitym brakiem agresji. Świetnie sprawdzi się nie tylko w domach doświadczonych kociarzy, ale również u osób, które do tej pory nie miały pod swoim dachem żadnego kota.

Kot tonkijski jest ciekawa krzyżówką kota burmańskiego i syjamskiego, która wykazuje najlepsze cechy obu tych ras. Historia rasy sięga lat 30-tych ubiegłego stulecia. Wtedy to przez przypadek i z braku odpowiedniego kota burmańskiego do pokrycia kotki, kotkę tej rasy połączono z kotem syjamskim. Niektóre kocięta, które urodziły się w tym miocie, były bardzo podobne do matki i to właśnie one zainteresowały hodowców. Świadome połączenie kota burmańskiego i syjamskiego nastąpiło dopiero w latach 50-tych XX wieku. Przez kolejne lata rasa ta była udoskonalana i obecnie koty tonkijskie wykazują doskonałe cechy zarówno syjamów, jak i kotów burmańskich. Mają charakterystyczny wygląd, a jednocześnie bardzo przyjazne i miłe usposobienie. Są więc wręcz stworzone dla osób, które do tej pory nie miały styczności z kotami i nie chcą na początku rzucać się na głęboką wodę i przyjmować kotów bardzo wymagających.

Miłe, sympatyczne i bardzo spokojne

Koty tonkijskie uważane są za najbardziej przyjazne ze wszystkich ras kotów krótkowłosych. Są bardzo opanowane, poruszają się z gracją, lubią spać na kanapie i na kolanach swoich opiekunów. Bardzo przywiązują się do człowieka, dlatego koty tej rasy nie powinny zmieniać domów czy opiekunów. Warto o tym pamiętać już na etapie poszukiwania kota dla siebie – jeśli nie jesteśmy na sto procent pewni, że doskonale poradzimy sobie w domu z kotem, lepiej wybrać rasę, która mniej przywiązuje się do człowieka. Choć koty tonkijskie bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, nie mają problemów z samotnością. W pustym domu zajmują się sobą, najczęściej śpią i cierpliwie czekają na powrót swoich opiekunów. Po powrocie do domu ze stęsknionym kotem koniecznie trzeba się przywitać – najczęściej będzie siedział i czekał już na progu.

Koty tonkijskie, pomimo że są spokojne i opanowane, jednocześnie bywają prawdziwym wulkanem energii. Uwielbiają się bawić, dlatego doskonale sprawdzają się w domach, gdzie są małe dzieci. Są przy tym bardzo cierpliwe i nie trzeba się obawiać, że kot zmęczony pieszczotami czy wyszukanymi zabawami postanowi zrobić użytek ze swoich pazurków. Zaletą rasy jest opanowany charakter kotów – nie denerwują się, nie stresują nowymi sytuacjami, nie mają problemu z innymi zwierzętami w domu. Można więc jednocześnie mieć kilka kotów, psów czy innych zwierząt – koty tonkijskie nie będą wykazywały agresji ani wszczynały żadnych awantur z innymi czworonożnymi mieszkańcami. Jeżeli inne zwierzę je zaatakuje, również nie będą wchodziły w interakcje, tylko spokojnie odejdą.

Nadmierna ufność może być wadą

Jeśli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, kot tonkijski będzie towarzyszem idealnym. Doskonale radzi sobie na małych przestrzeniach, nie powoduje żadnych szkód, lubi czasem wchodzić na meble, ale porusza się na nich bardzo zręcznie. Koty tonkijskie bez problemu można zabierać ze sobą na wyjazdy i w podróże – nie stresują się, spokojnie znoszą długie trasy, można je też nauczyć chodzenia na smyczy. Dużą zaletą, a jednocześnie wadą kotków tej rasy jest bardzo duża ufność. Raczej nie należy puszczać ich samopas poza domem, gdyż zaufają każdej obcej osobie. Nie mają w sobie zbyt wiele ostrożności, dlatego łatwo ktoś może zrobić im krzywdę. Jeżeli mamy duży dom i wychodzące koty, lepiej jest zrezygnować z tej rasy i poszukać bardziej ostrożnego i zdystansowanego kota. Nie unikniemy bowiem kociej ciekawości, gdy postanowi pójść zwiedzać teren za ogrodzeniem.

Zdrowie w dużym stopniu zależy od pożywienia

Koty tonkijskie należą do ras o wysokim poziomie zdrowotności. Rzadko dotykają je te choroby, które u innych kotów są powszechne. Duży wpływ na zdrowotność zwierząt ma jednak jakość podawanego im pożywienia. Nie należy karmić kotów tanimi marketowymi karmami, w których zawartość mięsa i produktów mięsnych jest na poziomie kilku procent. Kotom należy podawać dobrej jakości karmę lub samodzielnie przygotowywane pożywienie na bazie surowego i gotowanego mięsa. U kotów tonkijskich częstym problemem może być kamień nazębny, który pojawia się już u kilkumiesięcznych kociąt. Aby stan zębów przez długi czas utrzymywał się na dobrym poziomie, warto więc regularnie odwiedzać weterynarza lub samodzielnie czyścić kotom ząbki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *