Kot syjamski

Jeśli należałoby go zobrazować bajkowo to z pewnością nie jest Bonifacy. Natomiast zachowanie Filemona może nam bardzo dużo powiedzieć o Syjamach. Na pewno jednak nie są tchórzliwe, wręcz przeciwnie potrafią walczyć o swoje. Nie są również ciamajdami, a niejednokrotnie mogą porównywać się zwinnością z akrobatą. Podobnie również jak niektóre rasy psów można je świetnie wyszkolić. Są prześliczne, z ponad przeciętną inteligencją, która w połączeniu z żywiołowym temperamentem pozwala im natarczywie zaznaczyć swoją obecność w naszym życiu. Jeśli więc chcesz mieć ślicznego śpiocha w domu, bez konieczności poświęcania mu czasu, zrezygnuj… zamęczysz siebie i jego, lepiej przygarnij sobie dachowca.

Kod EMS: SIA
Pochodzenie: Tajlandia
Długość życia: 10-15 lat
Długość ciała: ok. 60 cm

Gwiazdorzenie

Kot syjamski zagrał jak dotąd w wielu filmach animowanych, a najsławniejsze to Nermal w filmie ,,Garfield” czy czarny charakter w ,,Zakochanym kundlu”, ale również Isis, kotka syjamska w ,,Krypto, super pies” lub Kit w ,,Czarodziejkach”.

Nic w tym dziwnego, ponieważ uwielbia być w centrum uwagi. Nie przeszkadzają mu wobec tego podróże. Jedne z najsłynniejszych jakie odbył (już nie w bajce ale w rzeczywistości) to z brytyjskim premierem, Haroldem Wilsonem, a ów nazywał się Nemo. Inny Syjam James był z kolei gwiazdą programu Blue Parter dla dzieci (BBC), a Lalage dostarczał swojemu panu Anthonemu Burgessowi (brytyjskiemu pisarzowi) inspiracji do pisania.

Syjam uwielbia przebywanie z człowiekiem, za którym najchętniej podążałby krok w krok. A inteligencja i patrzenie w prosto w oczy podczas ,,rozmowy” sprawia, że staje się naszym nieodłącznym kompanem.

Troszkę historii

Staruszek Syjam przywędrował z Tajlandii, jednak obecna odmiana (show-style), to już model hodowców brytyjskich, choć wielu z nich pozostało przy tradycyjnym. Syjamy to najbardziej hodowlano zmieniona rasa. Wcześniejsze to masywne kociska z okrągłymi głowami i mniejszymi uszami, obecnie natomiast to smukłe kotki, z długimi cienkimi nogami i biczowatym ogonem oraz ogromnymi, szeroko rozstawionymi uszami.

W 1937 r. na wystawach zwracano uwagę na punktowane zezowanie i załamania ogona. (W Tajlandii można jeszcze spotkać koty z takimi załamaniami. Podobno jedna z tajskich księżniczek wykorzystywała ogon swojego pupila jako wieszak biżuterii, zdejmowanej podczas kąpieli.) Na szczęście obecnie uznano to jednak za ułomność i hodowcy dbają o prawidłowy rozwój ogona czy zez, tak bardzo często występujący u kotów syjamskich.

Elegant

Smukła sylwetka i sprężyste kończyny (najczęściej tylnie dłuższe) nie tylko pozwalają na akrobacje, ale również na bardzo zgrabne poruszanie się. Futro natomiast jest niezwykle delikatne i jedwabiste, przy czym bardzo krótkie i lśniące. Barwa futra jest jednolita, bez plamek. Najstarszą barwą jest brązowa, nieco młodsze to np. kremowa czy ruda (obie z różowymi noskami i łapami), czekoladowa, płowa czy liliowa z noskiem i opuszkami lawendoworóżowymi.

Oczy ciemnoniebieske, usytuowane pod kątem, zdają się przenikać naszą duszę przy pierwszym kontakcie.

Miłość na zabój

Kochają. Kochają niemal obsesyjnie i to najczęściej jedną osobę, dlatego są tak absorbujące i zaborcze wobec swojego pana. Nie zdziwmy się jeśli ,,dobierzemy” sobie jeszcze jednego pupila, a nasz kocur całą noc będzie płakał. Dosłownie tak – płakał. Syjamy zawodzą bowiem głosem przypominającym płacz dziecka, co może być nie do zniesienia. Krzyczą nieubłaganie aż osiągną swój cel. Dlatego może być nawet tak, że ochrypną lub całkowicie stracą głos, jeśli według nich świat ich legnie w gruzach.

Warto wobec tego od początku wytresować kota, a wiemy, iż tresura to ich mocna strona, po to byśmy nie mieli przypadku ,,obrony naszego pokoju przed innymi intruzami”.

Są też niezmiernie pamiętliwe, szczególnie co do wyrządzonych im krzywd, więc po prostu nie łudźmy się, że zapomną.

Mniej aktywny po zmierzchu

Za dnia aktywny, więc jeśli wychodzisz z domu koniecznie zostaw mu jakieś zabawki do zabawy, aby nie musiał włączać swojej kreatywności, z czym nie będzie miał problemu (tapicerki, ciekawe elementy kuchenne). Natomiast, co może nas uspokoić Syjamy nie są aktywne po zmierzchu, ponieważ ich oczy nie posiadają błony odblaskowej. To upośledzenie sprawia, że nie mają one umiejętności łowieckich na wysokim poziomie, co prowadzi do większej zależności od człowieka.

Pielęgnacja

Koniecznie zaopatrzmy się w grzebień gęsty to wyczesywania martwego włosa i szczotkę włosianą, która zajmie się zabrudzeniami. Jak u każdego kota często sprawdzajmy uszy i nie zapominajmy o przycinaniu pazurów. Ponadto nie trzeba ich kąpać, ,,robię to same”, a oczyszczenie futra mokrą ściereczką wystarczy.

Jedynym problemem, ale bardzo znaczącym, są częste choroby, w tym m.in. układu pokarmowego, zaniki siatkówki czy nowotwory sutka.

Kot syjamski to śliczny, ale wymagający kociak. Zastanów się wobec tego zanim wydasz na niego 1.000,00-2.000,00 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *