Kot kurylski bobtail

Choć z pozoru wygląda jak dziki i groźny kot, w rzeczywistości bobtail, czyli kot kurylski ma bardzo łagodne usposobienie i jest wręcz stworzony do bycia przyjaznym, domowym pupilem. Jeżeli szukasz kota, który nie będzie agresywny i zainteresowany atakowaniem domowników czy przedmiotów, kot kurylski będzie najlepszym wyborem.

Koty kurylskie są rasą, która powstała spontanicznie, bez udziału jakichkolwiek działań hodowców. Wywodzą się z Wysp Kurylskich, znajdujących się pomiędzy półwyspem Kamczatka a Japonią. Doskonałe warunki do nowej rasy dały przede wszystkim wyspy, które izolowały koty od innych ras występujących na lądzie. Historia kotów kurylskich sięga nawet 200 lat wstecz, jednak jako rasa są zdecydowanie młodsze. Bobtaile charakteryzują się przede wszystkim dużą, masywną sylwetką. Kocury tej rasy mogą osiągać wagę nawet 10 kilogramów. Dodatkowo optycznie powiększa je długie futro i puchaty ogon, przez co wyglądają na jeszcze większe niż są w rzeczywistości.

Ogon jedyny w swoim rodzaju

Charakterystyczną cechą kotów kurylskich jest mocno skrócony ogon, który jednak nie jest wadą, a dodaje im sporo uroku. Za krótki ogonek odpowiadają dominujące geny, które jednak nie mają żadnego wpływu na zdrowotność. Co ciekawe, ogon u kotów kurylskich jest cecha bardzo indywidualną i jedyną w swoim rodzaju – nie ma bowiem dwóch takich samych ogonów. Choć różnią się one wyglądem, a czasem wręcz wyglądają bardzo dziwnie, kocie ogonki nie powinny budzić niepokoju – ich kształt nie jest żadnym objawem choroby.

Dobrzy łowcy i kanapowce w jednym

Koty kurylskie w warunkach naturalnych są przede wszystkim bardzo dobrymi łowcami i rybakami. W warunkach naturalnych polują przede wszystkim stadami. Często zdarza się, że łapią i potrafią sobie poradzić z rybą, która jest nawet kilka razy cięższa od nich samych. Jednak w warunkach domowych zamieniają się w nieco leniwe kanapowce, których polowanie ogranicza się do zerkania do miseczki w poszukiwaniu nowych smakołyków. Ich skłonność do polowania jest zauważalna również podczas zabawy – uwielbiają bieganie za piłką czy sznureczkami i nie wychodzą z wprawy nawet w wieku mocno dojrzałym. Dorosłe koty bawią się równie chętnie, co kociaki. Koty kurylskie bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią być same przez dłuższy czas. Wśród domowników lubią sobie wybrać jedną osobę, którą darzą szczególnymi względami.

Warto zainwestować w wysoki i wytrzymały drapak

Koty kurylskie mają bardzo przyjazne, łagodne i miłe usposobienie. Świetnie sprawdzają się w domach, gdzie są małe dzieci. Są bowiem bardzo cierpliwe i nie dają się wyprowadzić z równowagi nawet podczas długotrwałych zabaw. Nie wykazują również żadnej agresji w stosunku do innych zwierząt, zarówno kotów, jak i innych domowych pupili. Mogą więc wychowywać się zarówno samotnie, jak i większym czworonożnym stadzie. Choć są łagodne, nie można jednak odmówić im energii i chęci eksplorowania całego mieszkania. Są bardzo aktywne i skoczne, lubią wchodzić na wysokie meble, co niestety często kończy się śladami pazurków. Warto więc kupić im wysoki drapak, dzięki któremu będą mogły w bezpieczny sposób ostrzyć swoje pazurki, a jednocześnie patrzeć na świat z wysoka, co bardzo lubią. Koty kurylskie są bardzo ruchliwe i energiczne, dlatego też dobrze czują się na dużej przestrzeni, w domach jednorodzinnych, najlepiej z dużym ogrodem. Chętnie wychodzą na zewnątrz, jednak najczęściej pozostają w pobliżu domu, znajdując sobie miejsce do wygrzewania się na słońcu.

Jak karmić i dbać o kota?

Koty kurylskie należą do ras dosyć zdrowych i wytrzymałych, co z pewnością wynika z trudnych warunków naturalnych, z jakich się wywodzą. Rzadko chorują, nie dopadają ich dolegliwości, z jakimi borykają się inne rasowe koty. Trzeba jednak pamiętać, że poziom zdrowotności kotów w dużym stopniu, jeśli nie w największym, jest uzależniony od tego, czym się żywią. Opiekunowie powinni zadbać o to, by koty dostawały dobrą jakości karmę z dużą ilością mięsa i składników mięsnych. Dobrym pomysłem jest też naturalne żywienie BARF, które opiera się na podawaniu kotom wysokiej jakości mięsa wzbogaconego o składniki mineralne i witaminy.

Pielęgnacja kotów kurylskich nie jest czasochłonna ani wymagająca. Wystarczy, że raz na tydzień dobrze je wyczeszemy, aby pozbyć się martwych włosów i naskórka. Poza tym trzeba tez regularnie przycinać pazurki oraz czyścić uszy. Jeśli kot jest wychodzący i spędza sporo czasu na zewnątrz, warto raz na jakiś czas go wykąpać, o ile oczywiście pozwoli na to. Niektóre koty chętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym w wodzie, inne nie pozwalają się wsadzić do wanny czy pod prysznic. Nie warto więc zmuszać ich do takiej pielęgnacji na siłę – koty doskonale potrafią zadbać o swoją czystość samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *