Jak widzi pies?

Jak widzi pies?

Pies jest jednym z naszych ulubionych pupili. Słynie z inteligencji i wierności. Znamy powiedzenie, że to właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To on czeka na nas, gdy wracamy z pracy, to on smuci się, gdy umieramy. Często mamy wrażenie, że nie ma drugiej tak przyjaznej istoty, która nas rozumie. A czy pies rzeczywiście widzi świat podobnie do nas i dlatego jest takim lojalnym przyjacielem?

Kolorystyka widzenia

Pies widzi świat podobnie lecz w nieco zwężonej kolorystyce. Odróżnia przede wszystkim kolor żółty, niebieski i szary. Kolory widziane przez człowieka: czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony widzi jako różne odcienie żółcieni, poczynając od ciemnego żółtego- prawie brązowego, aż do jasnego, prawie kremowego. Natomiast kolor fioletowy i niebieski odczytuje jako barwę niebieską. Do niedawna twierdzono, że psy rozróżniają barwy jedynie po natężeniu.

Błąd w tym przekonaniu pokazał eksperyment przeprowadzony przez Laboratorium Sensorycznego Opracowywania Informacji przy RAN. W pierwszej części eksperymentu przygotowane były dwie miski z surowym mięsem: jasnoniebieska i ciemnożółta. Tylko ciemnożółty pojemnik był otwarty. Osiem psów codziennie miało dokonywać wyboru. Działo się tak dziesięć dni, po tym czasie wprowadzono nowe oznaczenia. Ciemnoniebieska była miska otwarta, a jasnożółta miska zamknięta. W większości psy wybierały miskę jasnożółtą. Gdyby kierowały się jedynie natężeniem barwy byłoby odwrotnie.

Za ilość barw widzianych przez psa odpowiedzialne są czopki, znajdujące się w dołu siatkówki. U człowieka trzy rodzaje czopków pokrywają sto procent tego miejsca. U psa występują jedynie dwa rodzaje czopków i pokrywają jedynie 10% dołu siatkówki.

Pole widzenia

Pies dodatkowo ma większe pole widzenia. Pole widzenia człowieka to średnio 140 stopni, pole widzenia psa sięga nawet do 250 stopni. Aby wyobrazić sobie jak widzi pies powinniśmy też pamiętać o wysokości zwierzaka. Jego oczy, w zależności od rasy, znajdują się średnio na wysokości naszych kolan. Oznacza to, że nawet gdy kucniemy nasze oczy znajdują się znacznie wyżej niż oczy psa. Zatem pies widzi na wprost siebie przede wszystkim trawy i niewysokie krzewy.

Wrażliwość na światło i ruch

Oczy psa podobnie jak kota są wrażliwe na światło. Dzieje się tak za sprawą makaty, odblaskowej błony wewnątrz oka. To ona sprawia, że oczy psa uchwycone aparatem z lampą błyskową świecą się jak brylanty.

Pies wrażliwy jest również na migające światło, dlatego czasem możemy przyłapać naszego pupila oglądającego telewizję. Wyłapuje on sekwencje szybko migających obrazów, w przeciwieństwie do człowieka, nie widzi w telewizji ciągłości. Odświeżanie ekranu musiałoby dziać się znacznie więcej razy na sekundę.

Oprócz światła pies wrażliwy jest także na ruch. Ruch wyzwala u niego instynkty łowieckie. Dostrzega ruch lepiej w ciemności,podobnie jak kot. Zwierzęta chcąc ocalić życie zamierają bez ruchu, gdyż są wtedy mniej dostrzegalne.

Podsumowanie

Oczy psa są skonstruowane inaczej niż ludzkie, jednak przystosowane są do jego łowieckiej, zwierzęcej natury. Dzięki większemu kątowi widzenia pies nie musi ruszać głową, by dostrzec ofiarę znajdującą się za nim. Wystarczy, że przechyli ją delikatnie, często niezauważalnie dla zwierzęcia, na które akurat poluje. Niezbyt szeroka gama kolorystyczna nie przeszkadza mu w byciu sprytnym i bystrym zwierzęciem, a uwarunkowania genetyczne sprawiły, że posiada inne wyczulone zmysły np.: węch, które dopełniają się z widzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *