Dlaczego koty mruczą?

dlaczego koty mruczą

Jednym z najprzyjemniejszych chwil dla wszystkich właścicieli kotów jest moment, kiedy nasz pupil przychodzi do nas, kładzie się na kolana i zaczyna mruczeć. Wiemy wtedy jak bardzo nas kocha i jak czuje się przy nas bezpiecznie. Jednak czy tylko w takich sytuacjach koty mruczą? Skąd bierze się ten charakterystyczny dźwięk?

Czym jest mruczenie?

Mruczenie to charakterystyczny dźwięk o częstotliwościach 25 do 150 Hz wydawany przez kota, przypominający wibracje. Nie do końca wiadomo skąd się on bierze, gdyż zwierzęta te nie mają oddzielnego organu odpowiedzialnego za mruczenie. Niektórzy twierdzą, że koty mruczą za pomocą krtani, inni uważają, że dzieje się to za sprawą kości gnykowej znajdującej się w szyi.

Czy wszystkie koty mruczą?

Mruczą koty domowe, z wyjątkiem tych, które mają poważnie chorą krtań. Natomiast z dzikich kotów mruczą gepardy i pumy. Umiejętności tej nie posiadły natomiast lwy i tygrysy. Jednak mruczą też inne zwierzęta nie zaliczane do kotów np.: króliki i lemury.

Dlaczego koty mruczą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ jest dużo przyczyn takiego zachowania. Koty mruczą zarówno podczas sytuacji stresowych jak i w przyjemnej dla nich chwili. Doktor Desmont Morris twierdzi, że jest to ich gatunkowy sposób na sygnalizowanie potrzeby bliskości. Istnieją też tezy mówiące, że jest to sposób na wzbudzenie zainteresowania i chęci do opieki. Jedno jest pewne niezależnie od tego co mruczenie oznacza dla człowieka, w środowisku kocim jest podstawowym elementem komunikacji. Mrucząc kot informuje swoich towarzyszy o przyjaznych zamiarach, a także jest to podstawowy sposób komunikowania się kocicy z kociakami.

Młode nie słyszą, a podczas mruczenia wydobywa się wibracja, która zapewnia kociaki o bliskości matki. Młode kociaki mruczą już drugiego dnia po porodzie, swoimi wibracjami informują matkę o głodzie lub o prawidłowym przebiegu karmienia. Mruczenie ma też pozytywny wpływ na organizm kota mruczącego. On sam w ten sposób dodaje sobie otuchy w sytuacjach kryzysowych, dlatego kotki często mruczą podczas porodu. Mruczenie pomaga kotu opanować strach, a także niweluje ból. Podobnie działa na organizm człowieka. Udowodniono naukowo, że wibracje wytwarzane podczas mruczenia wpływają regenerująco na organizm człowieka np.: pomagają szybciej zrastać się kością. Istnieje takie przekonanie, że koty intuicyjnie potrafią wyczuć uszkodzenie w ludzkim organizmie i położyć się na nim mrucząc.

Negatywne mruczenie

Koty mogą mruczeć nie tylko z zadowolenia i chęci dodania sobie otuchy lecz także z bólu np.: gdy są bardzo chore. Czasem jest to wyraz głodu, lecz wtedy mruczenie jest silne i natarczywe. Mruczenie może być też elementem odstraszających konkurentów i przeciwników. Jest swego rodzaju ostrzeżeniem i sygnałem gotowości do podjęcia walki. Podczas kocich walk również usłyszeć można mruczenie o częstotliwości podobnej do płaczu dziecka
Przyczyny mruczenia mogą być różne, najważniejszym jest, aby obserwować naszego pupila i odpowiadać na jego potrzeby. Kiedy będziemy przyglądać mu się z uwagą, być może zobaczymy jakąś prawidłowość w wydawanych dźwiękach. Musimy pamiętać, że każde zwierze jest inne i może reagować w różnorodny, indywidualny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *