Dlaczego koty miauczą w nocy?

Dlaczego koty miauczą w nocy?

Nasz pupil często przesypia cały dzień, a w nocy rozpoczyna zabawy. Czasem skacze po łóżkach, meblach, poluje na nogi, a czasem miauczy nie do zniesienia. Po przeczytaniu tego zdania większość właścicieli kotów się uśmiechnęła. Znajome prawda? Dlaczego nasze koty często głośno miauczą w środku nocy?

Koty to zwierzęta nocne. To właśnie wtedy najbardziej się uaktywniają. Spały cały dzień więc muszę wyładować gdzieś swoją energię. Skaczą, drapią ale skąd miauczenie?

Tęsknota

Młode koty często miauczą, gdyż tęsknią za matką, są niepewne, nie wiedzą co ich czeka, czują się oderwane od swojej „normalności”. Jednak czynnikiem powodującym głośne, nocne miauczenie jest zmiana środowiska. Kot znajdujący się w nowym miejscu manifestuje swój strach głośnym miauczeniem. Nie musi być to kot młody, każdy kot podobnie jak człowiek odczuwa stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania.

Brak towarzystwa

Jeżeli posiadasz kota krótki czas, a jego zabawy męczą Cię i próbujesz go odizolować od siebie na jakiś czas np.: zamykając w innym pokoju miauczenie będzie sposobem na szukanie towarzystwa i twojego zainteresowania. Mimo, że kot chodzi swoimi ścieżkami to lubi być w towarzystwie swojego opiekuna. Szczególnie młody kot, mający duże pokłady energii. Chciałby wykorzystać je bawiąc się z człowiekiem. Miauczy, bo się nudzi. Chce zwrócić Twoją uwagę. Jeżeli przebywa na noc w innym pokoju, pozwól jedną noc przespać mu z Tobą, z pewnością będzie grzeczniejszy nawet, gdy zapragnie trochę pobiegać.

Ból

Innym czynnikiem powodującym bardzo głośne miauczenie kota jest ból. Często pokazuje w ten sposób swój dyskomfort. Chce, aby opiekun zwrócił na niego uwagę i pomógł mu rozwiązać problem, gdyż kot oprócz lizania jest bezradny. W takim wypadku często potrzebna jest interwencja weterynarza. Nawet jeżeli nie widzimy z zewnątrz żadnego urazu, a kot dotychczas zachowywał się grzecznie warto iść do weterynarza. Miauczenie może być spowodowane jakimś wewnętrznym urazem.

Okres godowy

Okres godowy to jedna z najuciążliwszych przyczyn miauczenia nocnego. W nocy kotu włącza się tryb polujący, co wiąże się także ze zdobywaniem płci przeciwnej. Kotki głośnym miauczeniem nawołują swoich potencjalnych partnerów. Domagają się w ten sposób uwagi. Ruja trwać może nawet kilka tygodni, a oprócz miauczenia uciążliwe może być domaganie się ciągłego głaskania. Kocury również głośno miauczą nawołując swoje partnerki. Często uciekają z domu w poszukiwaniu kotek, są nieznośne i bardzo ruchliwe.

Podsumowanie

Przyczyn nocnego miauczenia może być wiele. Aby zniwelować u kota ten uciążliwy nawyk zaleca się przede wszystkim kastracje i zapewnianie odpowiedniej rozrywki. Kotu trzeba poświęcać uwagę, ale w przypadku miauczenia i nadmiernego domagania się uwagi nie można reagować i uczyć kota, że obrana przez niego taktyka przynosi oczekiwane efekty. Najlepiej pozostać obojętnym. Jeśli natomiast kot miauczy z powodu tęsknoty za matką czy opiekunem należy poświęcić mu więcej uwagi i poczekać aż się przyzwyczai. W przypadku zmiany otoczenia można zastosować kocie feromony. Natomiast jeżeli zachowanie kota wcześniej nie budziło zastrzeżeń i nagle stał się niespokojny i miauczy w nocy jak najszybciej trzeba udać się do weterynarza. Pamiętajmy, że koty prowadzą nocny tryb życia i nie zniwelujemy całkowicie ich instynktownych zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *